سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

گاهی کسانی می‌پرسند فرق میان شیعه و سنی فقط در موضوع خلافت است؟! و کسان دیگری البته فقط فرق و اختلاف را در این موضوع می‌دانند و نتیجه می‌گیرند عمل به هر کدام در جای خود خوب است و فرقی ندارد!

در این یادداشت، یک فرق از هزاران فرق که آبشخور منطق فکری خاصی است، تبیین می‌شود تا اندکی از فاصله و تفاوت روشن شود.

در موضوع امام جماعت و اقتدا به افراد مختلف، شیعه شرط "عدالت" در امام جماعت را دارد؛ و این شرط باید "احراز" شود. یعنی مأموم از راه‌های مختلف باید به عدالت به معنی شناخت کامل فرد از این حیث که اهل انجام گناه و ترک واجب نیست، اطمینان پیدا کند. در غیر این صورت اقتدا به او جایز نیست.

اما غالب اهل سنت، اقتدا به هر کسی حتی فاسق را جایز می‌دانند؛ فاسق یعنی کسی که اهل گناه بودن او علنی و مشهور است، چه رسد به خلوت او! فقط برخی از گروه‌های اهل سنت اقتدا به امامت فاسق را مکروه می‌دانند؛ نه از این حیث که نماز مأمومان باطل است یا ثواب کمتری دارد؛ از مالک فتوای منع اقتدا به فاسق نقل شده است.

در توجیه کراهت گفته‌اند: چون امامت جماعت توسط فاسق، باعث می‌شود افراد کمتری در نماز جماعت شرکت کنند و با کم شدن تعداد نمازگزاران، ثواب جماعت هم کمتر می‌شود!

جالب این که یکی از مستندهای فقهی آنها این است که چون صحابه در نماز به حجاج بن یوسف ثقفی اقتدا می‌کردند، با این که در زمانش از همه فاسق‌تر بود؛ پس معلوم می‌شود اقتدا به فاسق جایز است!!!

و جالب‌تر این که در توصیف حجاج می‌گویند: اگر هر امتی همه انسان‌های خبیث‌شان را جمع کنند و ما فقط حجاج را بیاوریم، بر آنها از حیث میزان خباثت، برتری خواهیم داشت!!!!

(لأن الصحابة و التابعین کانوا لایمتنعون من الإقتداء بالحجاج فی صلاة الجمعة و غیرها مع أنه کان أفسق أهل زمانه حتى قال " الحسن " رحمه الله تعالى لو جاء کل أمة بخبیثاتها و نحن جئنا ب " أبی محمد " لغلبناهم و إنما یکره لأن فی تقدیمه تقلیل الجماعة و قلما یرغب الناس فی الإقتداء به) (المبسوط، سرخسی، ج 1، ص 40)


نوشته شده در  چهارشنبه 92/8/29ساعت  2:18 عصر  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

به نقل از خبرگزاری‌ها در وبلاگ گردنه آمده:  این جماعت برای توجیه افتضاحی که در عاشورای سال 88 به بار آورد، به سیدحسن نصرالله هم رحم نمی‌کند!

به سخنرانی سیدحسن نصرالله در شب عاشورای امسال استناد کرده‌اند که در ابتدای سخنرانی‌اش عده‌ای از جوانان حاضر در مراسم سوت و کف می‌زنند! که چی؟! که اینها هم سوت و کف زده‌اند، پس کار ما ایرادی نداشته است!

دیگر این قسمتش را نمی‌گویند که سیدحسن نصرالله فوراً تذکر می‌دهد به جوانان که این کار یعنی سوت و کف زدن مناسب نیست و امشب، شب عاشوراست و از جمعیت می‌خواهد که صلوات بفرستند و جمعیت هم یک‌صدا صلوات می‌فرستند و بلافاصله این اشتباه رفع و جبران می‌شود!

دروغ و تحریف شاخ و دُم ندارد که!

اما این جماعت چه کرد؟! سوت زد، کف زد، هلهله کرد، سیاهی‌های عزای امام حسین(ع) را آتش زد و ... اما نه تنها اشتباه خودش را نپذیرفت و عذر نخواست بلکه هنوز هم خود را حق مطلق می‌داند!


نوشته شده در  سه شنبه 92/8/28ساعت  12:54 عصر  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

درخشش خبری از جنس ابتکار و امید، از جوانانی که از عملکرد دولت‌ها ناامیدند! (لینک)


نوشته شده در  شنبه 92/8/25ساعت  10:57 عصر  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

در ایام محرم امسال در یکی از مجالس عزاداری، بر اثر فشار جمعیت لوله‌های داربستی یک متری که برای نظم جمعیت نصب شده بود، کج می‌شود و ظاهرا چند نفری بر اثر برخورد با این لوله‌ها خراش سطحی برمی‌دارند.

همان روز بلافاصله این خبر منتشر شد که فلان جا داربست فروریخته و چند آمبولانس آمده و مجروحان را برده و چند دست و پا شکسته و از چشمان یکی از مصدومان خون فوران کرده است!

خبری که فاصله‌اش با واقعیت، فاصله عرش تا فرش بود؛ در جایی که تحقیق درباره درستی یا نادرستی آن بیش از یک دقیقه وقت نمی‌گیرد! اما بدون تحقیق، نقش بلندگوی خبری ایفا می‌کنیم.

بازار این دست خبرها در مباحث سیاسی به شدت داغ است و بسیاری از ما بر اساس همین گونه خبرها واکنش نشان می‌دهیم؛ عصبانی یا خوشحال می‌شویم و رقبایمان را این‌گونه بر زمین می‌زنیم!

این گونه شایعات، در جامعه کم نیست و نشان از آن است که علاقمندیم در عصر ارتباطات هم همچنان اسیر یک کلاغ، چهل کلاغ باشیم؛ خدا از تقصیرات ما بگذرد.


نوشته شده در  شنبه 92/8/25ساعت  7:10 عصر  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

السلام علی الرضیع الصغیر


نوشته شده در  شنبه 92/8/18ساعت  2:9 عصر  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

سینه زنان حسین! زمزمه بر پا کنید / ماه محرم شده، یاری زهرا کنید

بانی بزم عزا، مادر او فاطمه است / آمده قامت کمان، خوب تماشا کنید

ان شاء الله یادداشت بعدی وبلاگ، پس از دهه اول محرم درج می‌شود.

در هوای بارانی دلها، چشم‌های منتظر را دعا کنید.


نوشته شده در  یکشنبه 92/8/12ساعت  3:32 عصر  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

در پارلمان ترکیه پوشیدن شلوار ممنوع است و چند سالی است که زنان نماینده در تلاش‌اند این ممنوعیت را لغو کنند!(لینک خبری)

و البته این ممنوعیت همچنان إعمال می‌شود. تصور کنید این ممنوعیت در پارلمان ایران بود؛ به نظرتان چقدر جنجال علیه این قضیه در خارج و داخل (!)صورت می‌گرفت!


نوشته شده در  یکشنبه 92/8/12ساعت  3:5 عصر  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

هر روز بیشتر از دیروز، از احکام و معارف اسلامی در عرصه اخلاق فردی و اجتماعی فاصله می‌گیریم و البته نتایج تلخش را هم می‌بینیم. ظاهراٌ نمی‌دانیم ضربه‌ها از کجاست؟ خبر لینک زیر را بخوانید؛ واقعاً شادی در مرگ حتی اگر مجرم و اعدامی باشد، موجه است؟ آیا خانواده سینا هم در مرگ او مقصر است؟

فردای آن روز برادرم را اعدام کردند و جسد را به ما تحویل دادند. از همان موقع حس انتقام در من تقویت شد. روز ختم برادرم خانواده سینا با ماشین جلوی مسجد آمدند صدای آهنگ را بلند کردند و خندیدند. این کارشان باعث شد بیشتر عصبانی شوم و تصمیم گرفتم حتما انتقام ‌بگیرم. (لینک)


نوشته شده در  یکشنبه 92/8/12ساعت  11:2 صبح  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

1. تا جایی که من فهمیدم وقتی که قیمت طلا در هر اونس یک دلار افزایش پیدا کند، حداقل هزار تومان به قیمت هر سکه تمام افزوده می‌شود.

اما آخر هفته گذشته، هر اونس طلا به قیمت جهانی، 40 دلار کاهش داشت اما قیمت سکه تمام، فقط و فقط نه هزار تومان کاهش داشت!!!!!!

فکر نکنم کسی از رابطه کاهش و افزایش دلار و تومان طلا سر در آورده باشد!

2. به کارگیری اتباع بیگانه در ساخت و ساز خانه و سایر فعالیت‌های اقتصادی، جریمه سنگینی برای کارفرما دارد؛

اما دقت فرمودید که مثلاً کارگران اجرای خطوط فاضلاب (به عنوان کارگر شرکتهای پیمانکار دولت) و نیز حفرکنندگان چاه پایه تیر برق، بیش از صد در صد غیر ایرانی هستند!!!!!!!

(صد در صد گفتم چون علاوه برکارگران، برخی ناظران هم غیر ایرانی هستند!!!!)


نوشته شده در  یکشنبه 92/8/12ساعت  8:39 صبح  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

خبر "حمله وزیر دولت خاتمی به شعار اعتدال روحانی" (لینک)  را خواندم؛ توصیه می‌کنم شما هم با دقت بخوانید.
بیش از اهمیت انتقاداتی که جناب وزیر سابق مطرح کرده، و پیش از بررسی درستی یا نادرستی این انتقادات (که البته شخصاً این انتقادات را قبول ندارم) آنچه مهم‌تر است، انگیزه اصلی طرح این انتقادات است؟
انگیزه را هم در رویکرد فردی و هم در سیاست‌های حزبی می‌توان جستجو کرد. با خوش‌بینی به نتیجه خاصی نرسیدم؛ سوءظن که ممنوع است!

نوشته شده در  شنبه 92/8/11ساعت  8:6 صبح  توسط جواد پورروستایی 
  نظرات دیگران()

   1   2      >

لیست کل یادداشت های این وبلاگ
درود بر اهالی ورزنه!
حرکت؛ درجا؟!
آخر دورویی!
ابهام ادبی
زور عجیب سوتیها!
عاقبت حکم تخریب؟!
چاه مجاز یا غیرمجاز؟!
درخواست افزایش ظرفیت!
افقهای جدید اشتغال بانوان!
پرسشگری خطرناک!
قحط الرجال
[عناوین آرشیوشده]